Jak a s kým pracuji?
Používám lanových technik, lanovek, vyvazování břemen a postupného spouštění a kladkostrojů, abych zajistil dobře odvedenou a bezpečnou práci pro Vás, Váš majetek i pro mě a můj tým.
Pracujeme v rodinném kruhu i se svými kamarády. Spolu již tvoříme sehraný a zkušený tým, který dle náročnosti zakázky mění svůj počet.
Kdy je nejlepší čas kácet Váš strom?
Dřeviny rostoucí mimo les se smí kácet během vegetačního klidu, tedy od 1.11. do 31.3. Je to především kvůli rušení hnízdících ptáků, což je ze zákona zakázáno.
Co je třeba zařídit, před samotným kácením?
Před pokácením neovocného stromu jehož obvod kmene ve 130 cm nad zemí je 80 cm (průměr 25 cm) či více, musí vlastník pozemku, na kterém strom roste, požádat městský či obecní úřad o povolení ke skácení. V praxi dává vyplněný formulář starostovi obce nebo posílá na oddělení životního prostředí či jinou povolanou osobu. Ti mají 30 dní na vyřízení žádosti – starosta to má zpravidla rychleji.
Požádat o povolení je nutné u všech neovocných dřevin, které mají ve 130 cm nad zemí obvod kmene 80 cm (průměr 25 cm) a více, nebo u keřů o ploše 40 m² a více.
Kdy tedy o povolení žádat nemusím?
Pokud chcete kácet ovocný strom.
Pokud má Váš strom ve 130 cm nad zemí menší obvod kmene, než 80 cm (průměr 25 cm).
Pokud strom zjevně a bezprostředně ohrožuje zdraví, život či hrozí škoda značného rozsahu můžete strom zlikvidovat a poté ten, kdo strom kácel, nejpozději do 15 dnů ode dne kácení, podá ohlášení příslušnému orgánu ohlašovacím formulářem. Ovšem tento bod lze uplatnit téměř výhradně v případě havárie.
Teorie kácení stromů, pokud se do toho pustím sám.
!!! NIKDY NEKÁCEJTE STROM, ANI NEŘEŽTE VĚTVE ZE ŽEBŘÍKU !!!
Směrové kácení celého stromu – u zdravých stromů vyřízneme dostatečně veliký klín (asi 1/3 průměru stromu) v požadovaném směru pádu stromu, a poté z druhé strany vedeme hlavní řez, který pokácí strom. Je nutné brát ohled na těžiště stromu a případně si pomoct klíny, či přetahováním. Vždy je lepší požádat o pomoc odborníky, abyste zamezili zranění nebo újmě na majetku. Samotné kácení potom provádíte na vlastní nebezpečí.
Postupné kácení stromu z plošiny či „z lana“. Jde o postupné odřezávání částí stromu, které dopadají do určeného bezpečného prostoru, nebo se spouští na spouštěcím laně, či odklání řízeným pádem pomocí lanovky. Tuto techniku nikdy neprovádějte ze žebříku. Části stromu rády podkopávají nohy žebříku.